Kosovo i Srbija u utakmici digitalne diplomatije Dačić – Hodžaj 0:1560 tvita

749

 

Kosovski zvaničnici u potpunosti prate trendove komunikacije na društvenim mrežama, pre svega na Fejsbuku i Tviteru. Oni su, pored toga što redovno ažuriraju sadržaj, poruke uobličili i prilagodili specifičnostima komunikacije na ovim mrežama, pa je tako sadržaj na Fejsbuku mahom na albanskom jeziku, sa razvijenom diskusijom u prostoru za komentare, prilagođen kosovskom biračkom telu i građanima. Sa druge strane, na Tviteru koji predstavlja najdinamičniji prostor za međunarodnu digitalnu diplomatiju i koji u najvećoj meri koriste evropski, američki i ostali međunarodni zvaničnici – fokus je na spoljnoj digitalnoj diplomatiji Kosova. Tako se frekventne, dinamične i kratke poruke o kosovskom napretku i živim diplomatskim aktivnostima, sa tzv. heštegovima na engleskom jeziku na Tviteru profesionalno postavljaju jedna za drugom. Nasuprot tome, srpska digitalna diplomatija je tek u povoju kada je u pitanju eksploatacija diplomatskog i PR prostora preko društvenih mrežaTviter profili Predsednika i Premijera su retki koji su aktivni među srpskim zvaničnicima. Međutim, uprkos tome što imaju velik broj pratilaca, sadržaj koji se na ovim profilima postavlja je na srpskom jeziku, bez ‘heštegova’ i niske, ili gotovo nepostojeće interakcije sa međunarodnim zvaničnicima. Drastična razlika u stepenu korišćenja ovog digitalnog diplomatskog prostora u korist Kosova se najbolje vidi kada se uporede Twiter stranice srpskog i kosovskog ministra spoljnih poslova, Ivice Dačića i Envera Hodžaja, te nepostojeće, ili neaktivne stranice srpske ministarke za EU integracije, Jadranke Joksimović i doskorašnje kosovske ministarke Vljore Čitaku.
Kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj je rečima zahvalnosti svima koji prate kosovsku digitalnu diplomatiju i fotografijom obeležio desethiljaditog pratioca na društvenoj mreži “Twitter”, te 60.000 ‘lajkova’ na svom Fejsbuk profilu.

 Broj tvitovi i pratilacaAleksandar Vučić: 209 (srpski) tvitova i 63.100 pratilacaHašim Tači: 1.235 tvitova (engleski, albanski) i 6.341 pratilaca

Tomislav Nikolić: 688 (srpski) tvitova i  23.500 pratilaca

Atifete Jahjaga: 565 tvita (engleski) i 8.157 pratilaca

Ivica Dačić: 0 tvita

Enver Hodžaj: 1.560 tvitova (engleski, nemački) i 10.000 pratilaca

Jadranka Joksimović (nije pronađen profil)

Vlora Čitaku: 5.770 tvitova (engleski) i 22.300 pratilaca

Kosovsko ministarstvo spoljnih poslova: 4.151 tvit i 6.987 pratilaca

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije: stranica nije pronađena

“Hvala svima što ste kosovski digitalni diplomata,” napisao je Hodžaj na engleskom, uz fotografiju na kojoj se pored broja od 10.000 nalazi i poruka na albanskom jeziku – “Hvala svima na podršci i negovanju zajedničke svakodnevne konverzacije.”
Iako se nalazi u statusu odlazećeg ministra već pet meseci, s obzirom na to da kosovska vlada nije još uvek formirana, Hodžaj svakodnevno na engleskom, ali i na nemačkom, na društveniom mrežama objavljuje kratke poruke o živim aktivnostima, dostignućima i uspesima kosovske diplomatije, ali i ‘retvituje’ poruke međunarodnih zvaničnika o Kosovu. Često im se i zahvaljuje.
I ostali članovi kosovske vlade, kao i predsednica Kosova, Atifete Jahjaga, takođe su aktivni na Fejsbuku i Tviteru.
Kosovski premijer Hašim Tači ima više od 7.300 pratilaca na Tviteru na kojem se redovno postavljaju informacije na engleskom i albanskom o njegovim aktivnostima, dok je Fejsbuk stranicu ‘lajkovalo’ više od 271 hiljade ljudi, a ona se redovno ažurira sadržajem mahom na albanskom jeziku.
Ostali kosovski političari su usmereni prvenstveno na sadržaj na engleskom jeziku, ali povremeno koriste i nemački i francuski jezik.
Atifete Jahjaga ima preko 8.100 pratilaca na Tviteru, a sadržaj na engleskom jeziku se redovno postavlja, dok je njenu Fejsbuk stranicu ‘lajkovalo’ preko 80.000 ljudi.
Bivša ministarka za EU integracije, a sada ambasadorka u Vašingtonu, Vljora Čitaku je takođe aktivna na Tviteru, na kojem ima 22 hiljade pratilaca. Ona je bila izuzetno aktivna i tokom svog ministarskog mandata, uključujući i diskusije sa rekordnih 5.750 tvitova do sada.
Sa druge strane, srpski premijer i predsednik, Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić, retki su srpski zvaničnici koji su aktivni na Tviteru, gde imaju značajan broj pratilaca, ali je sadržaj na srpskom jeziku, bez tzv. heštegova, sa kojima se privlače čitaoci vesti na ovoj mreži. Takođe, u opisu Aleksandra Vučića na njegovom Tviter profilu, navodi se samo informacija da je on “predsednik Srpske napredne stranke”. Što se tiče srpske ministarka za EU integracije, Jadranke Joksimović, nismo uspeli da pronađemo njenu Tviter stranicu. Jadranka Joksimović ima svoj Fejsbuk profil, na kojem piše da je ona “ministar bez portfelja zadužen za evrointegracije Vlade Republike Srbije”, ali je sadržaj koji se postavlja mahom privatnog karaktera.
Na Tviteru postoji profil “Ivica Dačić”, sa više od 4.000 pratilaca, bez ijednog tvita i sa opisom “predsednik SPS, Zamenik Premijera i ministar unutrašnjih poslova,” dok je na istoimenoj Fejsbuk stranici sadržaj ažuriraniji, isključivo na srpskom jeziku.

Izvor: KoSSev Petak, 03. oktobar 2014, 12:34