Prema informacijama sa prvog portala Bangladeša, Ministar spoljnih poslova te zemlje Abul Hassan Mahmood je predložio koncept ,,digitalne diplomatije‘‘ kao jedan od načina pristupa razvijanju ,,digitalnih vlada‘‘ zemalja Azije.
Govoreći na međunarodnom skupu CICA-e (Konferencija o međusaradnji i izgradnji poverenja u Aziji) u Daki, istakao je da su u digitalnom dobu ,,digitalne revolucije‘‘ prouzrokovale promenu načina na koji mislimo, živimo i radimo kao i način upravljanja našim životima.
Spomenuo je da za vlade širom sveta, digitalna transformacija nije više pitanje izbora.To zahteva današnje savremeno doba i postavlja ga kao najbitniji prioritet. Rečeno je da Internet,mobilne aplikacije i tehnologije se razvijaju ,, strahovitom brzinom‘‘.
Kapaciteti nekih azijskih zemalja da se uhvate u koštac sa takvim tehnologijama je ograničen zbog nemogućnosti modernizovanja tehnološke infrastrukture i to stvara ranjivost čitavog sistema. Troškovi prelaska na novu tehnologiju su veoma skupi i sam proces transformacije traje veoma dugo.
Ministar je skrenuo pažnju i na bezbednosne probleme izrazivši mišnjenje da informacije koje su stvorene, kojima se upravlja i koje se skladište u sajberprostoru od strane vlada i građana moraju biti zaštićene u svakom pogledu i da ne sme biti nikakvog kompromisa po ovom pitanju. Ministar Ali je rekao da postoje zemlje u okviru CICA-e koje su tehnološki veoma napredne dok sa druge strane postoje zemlje koja dosta nazaduju po pitanju savremenih digitalnih tehnologija i obrazovanja kadrova u toj sferi.
Istakao je da Bangladeš ulaže velike napore da digitalizuje zemlju inspirisan premijerovom Digital Bangladesh Vision 2021 kampanjom.
Digital Bangladesh Vision 2021 je ambiciozan, politički manifest vladajuće koalicije koji ima za cilj promociju savremenih tehnologija u svim oblastima društva naročito obrazovanju, zdrastvu i ostalim javnim uslugama.